Exkurze VIDA Brno

Ve čtvrtek 10. 9. se žáci 9. tříd zúčastnili exkurze ve science centrum VIDA. Jednalo se o program zvaný Barevná chemie. Zde se žákům přiblížilo, že chemie není jenom černobílá soustava prvků, tabulek a příkladů s určováním oxidačních čísel, že to je také barevná zábava, spousta pokusů a zajímavostí. Co se děje v lidském těle? CHEMIE. Jaký původ mají věci kolem nás? Odpověď zní opět CHEMIE.

Rozdělili jsme se na skupiny, ti co šli nejdříve do laboratoře na pokusy, byli proškoleni o bezpečnosti.  Poté co nás poučili, každého vybavili pláštěm, rukavicemi a bezpečnostními brýlemi. Vstoupili jsme do laboratoře, hned jsme začali s pokusy. Nejdřív jsme měli za úkol namíchat různé druhy barev ze základních tří, poté nám položili otázku, jedná se o chemický proces? Většina se nachytala a řekla, že se jedná o chemický proces. Nikoliv, jedná se o difuzi, neboli míšení. Po tomto chytáku jsme dělali už jen a pouze chemické pokusy, ale všechny souvisely s barvami. Jeden pokus jsme si dokonce mohli odnést domů. Po ukončení programu v laboratoři, jsme dostali rozchod po celém areálu VIDA, na pokusech nás vystřídala další skupina. V areálu VIDA je toho tolik co vyzkoušet, ať už simulátor zemětřesení, EKG, přenášení zvuku, tsunami, natažení lidských střev, simulátor rentgenu, hlavolamy a mnoho dalšího, mohla bych o tom, co jsme tam všechno vyzkoušeli, mluvit donekonečna. Úžasně užitý den se skvělými lidmi.

Děkujeme moc a těšíme se na další podobné exkurze

Natálie Beránková

We use cookies

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.